International Days to wydarzenie, podczas którego zacierają się granice kulturowe. To też możliwość udziału w spotkaniach, w których pochodzenie i język nie grają żadnej roli. W ramach Bloku Innowacje pokażemy, że technologii nie trzeba się bać. A nawet więcej, trzeba się z nią zaprzyjaźnić. Zachęcamy do wzięcia udziału w evencie i postawienia pierwszych kroków w wirtualnej rzeczywistości. Usłyszysz też głos młodego pokolenia, który wybrzmiewa w sztuce cyfrowej.

Zapraszamy 07.04.2022 do Instytutu Informatyki UWr, gdzie od 16:00 nałożysz gogle VR oraz nacieszysz oko wernisażem tik-toków.

International Days is an event during which all cultural borders will be breached. It is an opportunity to attend meetings, where your national background and language will not matter. As a part of our Innovation Block, we will prove that technology is not something to be afraid of. Even more so, it is something we should familiarise ourselves with. We encourage you to take part in this event to take your first steps in virtual reality. Additionally, you will also have an opportunity to hear the voice of the young generation expressed through digital art.

Join us on 07.04.2022 in UWr’s IT Institute where at 4 pm you will have an opportunity to put VR goggles on and enjoy a “vernissage” of Tik Toks.