Gryf dolnośląski

Dwa projekty UWr nominowane w konkursie Dolnośląski Gryf

W konkursie Dolnośląski Gryf – Nagroda Gospodarcza organizowanym przez Zachodnią Izbę Gospodarczą dwa projekty UWr dostały nominację w kategorii Najlepsza współpraca biznesu i nauki: Certyfikat Prostej Polszczyzny Aktywne luminescencyjnie warstwy dla fotoniki – współpraca między Łukasiewicz – PORT i Uniwersytet Wrocławskim w ramach programu Doktorat Wdrożeniowy.

Pracownia Prostej Polszczyzny to jednostka badawcza Uniwersytetu Wrocławskiego, która od 2012 roku opracowuje polską wersję standardu prostego języka (obecnie norma ISO: ISO/DIS 24495-1). Metoda upraszczania tekstu opracowana we Wrocławiu nazywa się Prosta Polszczyzna. Skorzystały z niej dotąd liczne urzędy (np. ZUS, Krajowa Administracja Skarbowa) i firmy (np. bank Pekao). Pracownia opracowała też specjalny certyfikat, który jest wyróżnieniem dla firm samodzielnie upraszczających komunikację. I właśnie Certyfikat Prostej Polszczyzny jest przedmiotem naszego zgłoszenia. W skład zespołu pracowni wchodzą doświadczeni lingwiści z wrocławskiej polonistyki: dr hab. Tomasz Piekot – kierownik zespołu, a także dr Grzegorz Zarzeczny, dr Marcin Poprawa i dr Marta Śleziak. Wszyscy jesteśmy lingwistami, nauczycielami akademickimi, trenerami prostego języka i badaczami komunikacji pisanej.

Aktywne luminescencyjnie warstwy dla fotoniki: Projekt zakłada wytworzenie platformy materiałowej opartej na materiałach hybrydowych (nieorganiczno-organicznych). Podstawą tych materiałów będzie tlenek krzemu domieszkowany barwnikami organicznymi czy związkami metali ziem rzadkich, tworzących składnik luminescencyjnie aktywny. Dzięki takiej modyfikacji można uzyskać układy takie jak np. źródła lub detektory światła. Istotne jest, że dla uzyskania warstw krzemionkowych o dobrej jakości należy poddać je obróbce termicznej w temperaturze min. 300°C. Tak wysoka temperatura jednak w wielu przypadkach prowadzi do degradacji barwników organicznych, dlatego projekt skupia się na związkach o wysokiej stabilności termicznej.