
Ważna nagroda dla naszych naukowców!
Projekt naukowca z Uniwersytetu Wrocławskiego wyróżniony podczas jubileuszowej gali konkursu „Polski Produkt Przyszłości”!
Za nami XXV gala konkursu „Polski Produkt Przyszłości”. W czwartek, 20 kwietnia 2023 r. w Warszawie nagrodzono najlepsze produkty i ich twórców.
Wyróżnione rozwiązanie, to system wspomagający poszukiwanie osób zaginionych na rozległych obszarach otwartych dzięki analizie komputerowej zdjęć wykonywanych przy pomocy drona. To dzieło prof. Tomasza Niedzielskiego i jego zespołu. A mowa o systemie SARUAV do detekcji ludzi na zdjęciach lotniczych, opracowanym i wdrożonym przez SARUAV sp. z o.o., firmę działającą pod patronatem Uniwersytetu Wrocławskiego, związaną z uczelnią umową licencji na prototyp (spin-off).
Jego twórcy – prof. Tomasz Niedzielski reprezentujący SARUAV sp. z o.o. oraz Uniwersytet Wrocławski, dr Mirosława Jurecka i dr Bartłomiej Miziński reprezentujący tę spółkę – znaleźli się w gronie laureatów konkursu organizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.
– Konkurencja była spora – komentuje prof. Tomasz Niedzielski. – To wyróżnienie jest dla spółki bardzo istotne, używanie logo „Polski Produkt Przyszłości” jeszcze bardziej uwiarygadnia nasz produkt wśród klientów, a proszę pamiętać, że nasi klienci są bardzo wymagający, służby ratownicze potrzebują pewnych i sprawdzonych narzędzi.
Dwa lata temu dzięki wynalazkowi prof. Niedzielskiego i zespołu udało się uratować życie człowieka. W trakcie trwającej prawie 24 godziny akcji poszukiwawczej w Beskidzie Niskim wykorzystano system SARUAV, który na zdjęciach lotniczych wykonanych kamerą zainstalowaną na dronie wskazał potencjalne miejsce przebywania osoby zaginionej. System został zastosowany przez ratowników Grupy Bieszczadzkiej GOPR.
Ta akcja pokazała, że technologie geoinformatyczne mogą mieć bardzo szerokie zastosowanie i wskazała kierunek ich wykorzystywania np. przez służby zarządzania kryzysowego.
– To najlepszy przykład, na to jak powinna wyglądać komercjalizacja wyników badań naukowych. To przedsięwzięcie wyjątkowe, bo system od pomysłu do wdrożenia i wykorzystania na terenie niemal całej Europy zrealizowany został przez jeden zespół naukowców – uważa Maciej Kamiński, dyrektor Centrum Transferu Technologii UWr.
Celem konkursu PARP „Polski Produkt Przyszłości” jest wyróżnienie i promowanie najbardziej innowacyjnych wyrobów i technologii, które mają potencjał, aby zaistnieć na rynku krajowym i globalnym.
W tym roku do XXV jubileuszowej edycji Konkursu Polski Produkt Przyszłości zgłoszono 148 innowacyjnych projektów. Najwięcej wniosków, bo aż 127 zgłoszonych zostało przez przedsiębiorców.
Konkurs organizowany jest w trzech kategoriach: produkt przyszłości instytucji szkolnictwa wyższego i nauki; produkt przyszłości przedsiębiorcy; wspólny produkt przyszłości instytucji szkolnictwa wyższego i nauki oraz przedsiębiorcy.
Wyróżniony projekt został zgłoszony w trzeciej z powyższych kategorii konkursowych. Podkreślić należy, że większość tych łączonych projektów, to projekty firm i instytutów badawczych lub politechnik. – Uniwersytet Wrocławski stanowi tu wyjątek obok Uniwersytetu Jagiellońskiego, tylko bowiem dwa uniwersytety klasyczne znalazły się w gronie współtwórców projektów wyróżnionych w tej kategorii – komentuje Łukasz Machaj, prorektor Uniwersytetu Wrocławskiego.
Nagroda jest również wyrazem uznania dla aktywności UWr w obszarze współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Władze Uczelni podejmując szereg działań – m.in. promowanie aktywności komercjalizacyjnej, włączanie praktyków w proces kształcenia, opracowywanie strategii relacji z absolwentami czy też organizowanie zewnętrznego wsparcia stypendialnego dla studentów – zmierzają do zacieśniania tej kooperacji.
Przypomnijmy, że system SARUAV zdobył niedawno również Nagrodę Ministra Rozwoju i Technologii w dziedzinie geoinformacji za rok 2021 w kategorii innowacyjne rozwiązania.
Na stronie SARUAV można znaleźć mapę europejskich lokalizacji, gdzie spółka już wdrożyła system saruav.pl
Gratulujemy wyróżnienia!
Źródło: https://uwr.edu.pl/wazna-nagroda-dla-naszych-naukowcow/