Dron z miernikiem zanieczyszczeń powietrza

dron

Zaproszenie do składania ofert

Dron z miernikiem zanieczyszczeń powietrza

Przedmiot oferty:
Bezzałogowy statek powietrzny z różnicowym miernikiem zanieczyszczeń powietrza

Ochrona prawna:
Patent nr Pat.234716

Współuprawnieni: 
OPTIMUM – TYMIŃSKI I S-KA Spółka Jawna, Uniwersytet Wrocławski

Twórcy: 
Dariusz Tymiński, Grzegorz Polak, Mateusz Zych, Mariusz Kłonica, Radosław Bielawski, Bogdan Grenda, Anetta Drzeniecka-Osiadacz, Tymoteusz Sawiński

Ogłaszający:
Uniwersytet Wrocławski
pl. Uniwersytecki 1
50-137 Wrocław

Termin składania ofert:
tryb ciągły

Formy komercjalizacji:
sprzedaż praw
licencja

Dane kontaktowe:
Centrum Transferu Technologii
Uniwersytet Wrocławski
pl. Uniwersytecki 1
50-137 Wrocław
ctt@uwr.edu.pl
+48 71 375 2890

Warunki zgłoszenia oferty

  1. Termin składania ofert – ciągły nabór ofert.
  2. Oferent jest związany ofertą przez okres 60 dni od dnia złożenia oferty.
  3. Oferty rozpatrywane będą przez Ogłaszającego w terminie związania ofertą. Ogłaszający zastrzega sobie prawo przedłużenia terminu związania Oferenta ofertą maksymalnie o kolejne 30 dni, licząc od dnia upływu pierwotnego terminu związania ofertą.
  4. W toku badania i oceny oferty Ogłaszający może żądać od Oferenta wyjaśnień dotyczących treści złożonej oferty.
  5. Ogłaszający przewiduje możliwość odbycia spotkania z potencjalnymi Oferentami w okresie składania ofert celem wyjaśnienia kwestii merytorycznych lub omówienia pozostałych kwestii związanych z Zaproszeniem do składania ofert, konsultacje w powyższym zakresie mogą odbywać się także za pośrednictwem poczty elektronicznej lub telefonicznie.
  6. Ogłaszający zastrzega sobie możliwość podjęcia negocjacji z wybranymi Oferentami w okresie związania ofertą. Negocjacje mogą odbywać się także za pośrednictwem poczty elektronicznej lub telefonicznie.
  7. Ogłaszający dopuszcza możliwość zmiany przez Oferenta warunków złożonej oferty po przeprowadzonych negocjacjach.
  8. Pytania dotyczące niniejszego Zaproszenia należy kierować w formie elektronicznej na adres e-mail podany w danych kontaktowych.
  9. Ogłaszający ma prawo bez podania przyczyny: zmienić warunki Zaproszenia do składania ofert albo odstąpić od zbycia licencji na technologie/zbycia praw do technologii bez wyboru oferty.
  10. Oferta złożona po terminie lub nieodpowiadająca warunkom określonym w niniejszym Zaproszeniu podlega odrzuceniu.
  11. Postępowanie jest prowadzone z zachowaniem zasad uczciwej konkurencji, równego traktowania, jawności i przejrzystości.
  12. Niniejsze Zaproszenie do składania ofert nie stanowi oferty zawarcia umowy w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego.
  13. Zawarcie umowy licencyjnej/nabycia praw jest uwarunkowane spełnieniem wszelkich procedur przewidzianych przepisami prawa obowiązującymi uczelnie wyższe w zakresie rozporządzania wartościami niematerialnymi i prawnymi.
  14. Ogłaszający nie jest zobowiązany do zwrotu Oferentom jakichkolwiek kosztów związanych z przygotowaniem i złożeniem ofert lub prowadzeniem negocjacji.
  15. Oferenci nie są uprawnieni do występowania z jakimikolwiek roszczeniami wobec Ogłaszającego w zakresie odnoszącym się do warunków niniejszego Zaproszenia lub wyboru innego Oferenta.

Opis Technologii:
Zanieczyszczenia powietrza nie są niczym nowym, postępująca urbanizacja, rozwój przemysłu, powszechne spalanie paliw kopalnych przyniosły ze sobą wiele negatywnych zjawisk, do których niewątpliwie można zaliczyć złą jakość powietrza. Z zanieczyszczeniami przemysłowymi uporaliśmy się już w dużym stopniu w naszym kraju, obecnie na pierwszy plan wysuwa się tzw. „niska emisja”, czyli przede wszystkim zanieczyszczenia emitowane z naszych domów oraz środków transportu.

W zakładzie Klimatologii i Ochrony Atmosfery od wielu lat zespół naukowców zajmuje się pomiarami jakości powietrza stosując zarówno metody referencyjne, jak i nowoczesne rozwiązania, które mają szansę stać się standardem w przyszłości. Poszukiwanie nowych rozwiązań stało się podstawą współpracy z firmą OPTIMUM –TYMIŃSKI I S-KA, a w konsekwencji wdrożenia rozwiązań umożliwiających pomiar stężenia zanieczyszczeń z wykorzystaniem dronów. Ze względu na potrzebę identyfikacji źródeł emisji wypracowane zostało rozwiązanie, które umożliwia pomiar stężenia zanieczyszczeń w bezpośrednim sąsiedztwie źródła emisji (komina) i identyfikację tych źródeł. W tym celu została zastosowana metoda różnicowa, w której pomiar odbywa się od strony źródła emisji oraz po przeciwnej stronie drona, dając możliwość identyfikacji pojedynczych źródeł.

Wynalazek składa się z układu dwóch czerpni (układów poboru próby), które zamontowane są do spodu drona, obrotowo względem osi pionowej (możliwość zmiany położenia czerpni). Czerpnie znajdują się w odległości zapewniającej niezakłócony przez ruch wirników pobór próby powietrza. Dzięki zainstalowaniu dwóch czerpni z niezależnymi czujnikami możliwe jest szybkie określenie kierunku napływu zanieczyszczeń. Ponadto można sterować zdalnie położeniem czerpni, bez konieczności lądowania, co dodatkowo umożliwia precyzyjne określenie położenia źródła emisji. Modułowy charakter rozwiązania umożliwia zastosowanie różnego rodzaju czujników zarówno do pomiaru zanieczyszczeń pyłowych, jak i gazowych. 

Projekt "Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

Fundusze Europejskie, Wiedza Edukacja Rozwój
Rzeczpospolita Polska
Unia Europejska, Europejski Fundusz Społeczny
NEWSLETTER